TOP 3 vychytávky pro akční kamery. Zapojíte i svého...

3-Way nastavitelný držák 3v1

16.6.2016 Comments (0) PŘÍSLUŠENSTVÍ

CPL filtry pro akční kamery GitUp ( GoPro )

V tomto článku se nejdříve zaměřím na to k čemu jsou CPL filtry určeny a v druhé části bude doporučení ohledně 2 filtrů a jejich montáži.

CPL filtry jsou určeny k polarizaci světla. U polarizovaného světla pak tolik nedochází k odleskům a k rozkladu světla. Což jsou v praxi u kamery nežádoucí jevy, které se projevují různými odlesky na záznamu, nebo mnohdy i barevnými pruhy.

Tyto odlesky a pruhy se nejčastěji na videu objevují, když točíte za pěkného, slunného počasí, hlavně když točíte proti slunku. A někdy se stává, že je odlesk právě tam co jste chtěli natočit (především když je kamera v autě jako černá skříňka, nebo umístěna na dronu při leteckých záběrech).

CPL se taky hodí při túrách do hor, při stoupání se kamera často „dívá“ přímo do slunce, a odlesků a pruhů je pak na videu více než dost. Jediná činnost, při které bych použití CPL nedoporučil je asi cyklistika v terénu. Mohlo by totiž dojít k uvolnění filtru a mohl by spadnout a rozbít se.

Zde je video kde je pěkně vidět polarizace CPL. První část je bez CPL a je vidět nejdříve barevné pruhy a pak i odlesky, v zápětí jde vidět, jak kameru dávám do pouzdra s nasazeným CPL a pak už je záznam bez pruhů a odlesků….

 

Zde je pro srovnávání kamera v autě jako černá skříňka… Videa jsou sice pořízená na různých místech, ale světelné podmínky jsou srovnatelné.

 

Video bez filtru

 

Video s CPL filtrem

 

 

Montáž CPL filtru 52mm na neoriginální pouzdro GitUp také pro GoPro

IMG_20160616_134400

IMG_20160616_140053

CPL filtr 52mm se montuje pomocí utahovacího šroubu na Vodotěsné pouzdro určené pro akční kamery GitUp™, GoPro™. Pokud se utahovací šroub pořádně utáhne, tak filtr drží velmi dobře.

Avšak při častějším používání byste si mohli po čase pouzdro poškodit (prošroubovat) a tak doporučuji na místo, kde se utahovací šroub dotýká pouzdra, dát nějakou podložku. Já osobně jsem použil kousek plastu.

Když se pak filtr nasadí a utáhne, tak podložku sice vidíte, ale na pořízený záznam to nemá žádný vliv.

IMG_20160616_135942IMG_20160616_140016

Hisilicon Balong

Za sebe tento filtr doporučuji hlavně na horské a vysokohorské túry. Při stoupání bývá totiž na záznamu hodně odlesků. Ale taky vím, že tento filtr má velké uplatnění při záběrech pořízených dronem.

 

 

Montáž CPL filtru 43mm na samotnou kameru GitUp, GoPro

 

Hisilicon Balong

 

CPL filtr 43mm je vlastně takové 2v1, protože by se o něm dalo říct, že se nemontuje na kameru, ale kamera se dává do něj. Je udělán tak, že slouží jako CPL filtr, ale taky jako úchyt kamery.

IMG_20160616_141702

IMG_20160616_141744

IMG_20160616_141755

Montuje se pomocí imbusového šroubu. Tento šroub se dotýká kamery na vrchní skosené straně a když ho dobře utáhnete, tak kamera velmi dobře drží. I tady určitě doporučím použít nějakou podložku, protože byste si už nepoškodili pouzdro, ale samotnou kameru.

Na funkci kamery by to sice vliv nemělo, ale asi by vás mrzelo, že jste si do kamery udělali důlek.

GitUp kamery.cz tento filtr dodává i s tvrdou papírovou vizitkou / podložkou k podložení zminovaného šroubku

IMG_20160616_140926

Tuto papírovou podložku upravte viz. obrázek, v polovině ji přehněte a položte na vrchní zkosenou hranu čočky kamery

Hisilicon Balong

 

Poté nasadte úchyt CPL filtru na kameru tak, aby papírová podložka byla jako na obrázku níže a pomocí imbusového klíčku lehce dotahujte šroubek ve směru hodinových ručiček. Jak budete šroubek dotahovat – uvidíte jak se přehnutá podložka obouma stranama dotkne o sebe (tím je šroub dostatečně dotažen)

 

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

 

Zde je vidět vytvořený důlek na tvrzené papírové podložce od šroubku po sundání CPL filtru

 

IMG_20160616_141302

IMG_20160616_141233

Tento filtr doporučuji hlavně, když umístíte kameru do auta jako černou skříňku. Na záznamu pak nejsou odlesky a samotný záznam je kvalitnější a to rozhodně oceníte, kdyby se vám náhodou něco stalo a potřebovali byste použít pořízený záznam jako důkaz.

Ale taky když jezdíte třeba rally a chcete se podívat na to, jak jste jeli. Do auta tento filtr doporučuju taky proto, že s tímto filtrem není problém připojit kameru na autonabíječku.

 

TomySkelet / člen teamu gitupkamery.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *